Jak uzyskać zgodę na fotografowanie podczas liturgii ?

We
wszystkich kościołach katolickich Archidiecezji Poznańskiej obowiązuje
zakaz fotografowania i filmowania podczas liturgii.
Ponieważ dosyć często w czasie sprawowania liturgii pojawia się w kościele kilku, a nawet kilkunastu fotografów i operatorów kamer video, zjawisko to stało się poważnym problemem, wymagającym odpowiednich uregulowań ze strony Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski oraz Diecezjalnych Komisji Liturgicznych odpowiedzialnych za powagę miejsca i godne celebrowanie liturgii.
Kierując się troską o świętość liturgii, a także miejsca jej sprawowania, Komisja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski (której Przewodniczącym jest Bp. Prof. Wacław Świerzawski) wydała 5 grudnia 1994 roku Wskazania dotyczące fotografowania i filmowania podczas celebracji liturgii. Mają one na celu "zagwarantowanie sacrum liturgii przez usunięcie z naszych kościołów wszelkich praktyk i zachowań utrudniających świadome, wewnętrzne i zewnętrzne, czynne, pobożne i owocne uczestnictwo w czynnościach liturgicznych" (nr 1).
Komisja ustaliła najważniejsze zasady odnoszące się do wykonywania swoich czynności przez operatorów kamer fotograficznych i video. Mają one chronić tak samo świętość liturgii, jak i jej uczestników. Dlatego jasno wskazuje się osoby, miejsce i sposób wykonywania przez nich zadań, tak aby nie przeszkadzać uczestnikom celebracji liturgicznej. Zawodowi fotografowie i operatorzy sprzętu audiowizualnego, jeśli chcą stale wykonywać swoje czynności w czasie liturgii "są obowiązani uprzednio ukończyć specjalny kurs, zorganizowany przez Diecezjalną Komisję ds. Liturgii oraz otrzymać pisemne upoważnienie miejscowej władzy diecezjalnej" (nr 9 a). Przed przystąpieniem do rejestrowania kamerą danej czynności liturgicznej mają obowiązek uzgodnić z proboszczem lub innym prezbiterem, który jej przewodniczy, miejsce i sposób wykonywania tych czynności (por. nr 9 b). Zawsze obowiązuje ich odpowiednie i godne ubranie (por. nr 9 c) oraz zakaz zajmowania miejsca w prezbiterium, czyli "w strefie przeznaczonej dla kapłana i osób pełniących posługi przy ołtarzu i ambonie" (nr 9 d). Przepisy liturgiczne nie przewidują funkcji fotografa lub kamerzysty! W czasie danej czynności liturgicznej może być dopuszczony do jej rejestrowania tylko jeden fotograf lub kamerzysta i winien on zajmować wyznaczone mu w kościele miejsce (por. nr 9 f). Zabronione jest również używanie dodatkowych źródeł oświetlenia (reflektory, halogeny itp., (por. nr 9 e). Jeśli fotografowie i operatorzy nie będą przestrzegać ustalonych przez Komisję zasad, duszpasterze w trosce o godne sprawowanie liturgii "powinni odmówić im prawa wykonywania w kościele tych czynności" (nr 10).
Podane we Wskazaniach zasady odnoszą się także do wszystkich
amatorów, którzy pragną fotografować lub filmować czynności liturgiczne (dotyczy nawet pojedyńczych zdjęć). Oni także "nie mogą samowolnie użytkować swego sprzętu w czasie sprawowanej liturgii" (nr 9 b), lecz powinni uzyskać na to zezwolenie przewodniczącego liturgii.
W diecezjach organizowane są kursy przygotowujące kamerzystów i fotografów do takiej posługi. Tylko osoby odpowiednio do tego przygotowane mogą fotografować lub filmować liturgiczne uroczystości.
W Archidiecezji Poznańskiej raz w roku organizowany jest kursy dla fotografów.
Szczegóły:
Kurs dla fotografów
Do góry