Lipiec 24 2021 12:18:21
Nawigacja
Rok Liturgiczny
Liturgia na dziś
Nowenna do MBNP

Spowiedź Święta

Komunia Duchowa

Relikwie Św. Urszuli Ledóchowskiej

Relikwie Św. Maksymiliana Kolbego

Bł. Carlo Acutis

Cantores Domini
Prasa Katolicka

• Przewodnik Katolicki

• Mały Przewodnik Katolicki

• Tygodnik Ola i Jaś

• Tygodnik Dominik

• Gość Niedzielny

• KNC-Króluj Nam Chryste

• KAi-Katolicka Agencja Inf.

Wyjazdy Pielgrzymki

Ostatnie artykuły
Caritas Tornister
Uroczystości Piotra ...
Odwołanie Dyspensy o...
Apel Episkopatu na W...
Wskazania Pasterskie...
Fundusz ochrony

Kącik Misyjny

Powitanie

Zbiórka na powodzian w Europie

Święcenie pojazdów

26 lipca - Święty Krzysztof, męczennik


Święty Krzysztof Imię Krzysztof wywodzi się z języka greckiego i oznacza tyle, co "niosący Chrystusa". O życiu św. Krzysztofa brak pewnych wiadomości. Według późniejszych, ale prawdopodobnych świadectw, opartych na tradycji, św. Krzysztof miał pochodzić z Małej Azji, z prowincji rzymskiej Licji. Tam miał ponieść śmierć męczeńską za panowania cesarza Decjusza ok. 250 roku. Jest jednym z Czternastu Wspomożycieli, czyli szczególnych patronów.
Najstarszym dowodem kultu św. Krzysztofa z Licji jest napis z roku 452, znaleziony w Haidar-Pacha, w Nikomedii, w którym jest mowa o wystawionej ku czci Męczennika bazylice w Bitynii. Dowodzi to niezawodnie, że w tym czasie Święty odbierał szczególną cześć w Nikomedii i w Bitynii. Jest także podana wzmianka, że w synodzie w Konstantynopolu w 536 roku brał udział niejaki Fotyn z klasztoru św. Krzysztofa, co również potwierdza kult Męczennika. Papież św. Grzegorz I Wielki (+ 604) pisze, że w Taorminie na Sycylii za jego czasów istniał klasztor pw. św. Krzysztofa.
Z powodu braku szczegółowych informacji o św. Krzysztofie, średniowiecze na podstawie imienia "niosący Chrystusa" stworzyło popularną legendę o tym świętym. Według niej pierwotne imię Krzysztofa miało brzmieć Reprobus (z greckiego Odrażający), gdyż miał on mieć głowę podobną do psa. Wyróżniał się za to niezwykłą siłą. Postanowił więc oddać się w służbę najpotężniejszemu na ziemi panu. Służył najpierw królowi swojej krainy. Kiedy przekonał się, że król ten bardzo boi się szatana, wstąpił w jego służbę. Pewnego dnia przekonał się jednak, że szatan boi się imienia Chrystusa. To wzbudziło w nim ciekawość, kim jest ten Chrystus, którego boi się szatan. Opuścił więc służbę u szatana i poszedł w służbę Chrystusa. Zapoznał się z nauką chrześcijańską i przyjął chrzest. Za pokutę i dla zadośćuczynienia, że służył szatanowi, postanowił zamieszkać nad Jordanem, w miejscu, gdzie woda była płytsza, by przenosić na swoich potężnych barkach pielgrzymów, idących ze Wschodu do Ziemi Świętej.

Kalendarium

WYDARZENIA :

1) 24 i 25 lipca - Święcenie pojazdów z okazji Św. Krzysztofa ( zbiórka ofiar na misje na zakup TABERNAKULUM dla Ugandy.. ( Ojciec Andrzej Dzida)

2) 6 sierpnia I piątek miesiąca spowiedź i Komunia św ( 8.00-9.00. 17.00-20.00)

3) 7 sierpnia I sobota miesiąca 8.00- Nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP o 8.45 Msza św., 9.30 - obchód chorych i starszych z Komunią św

4) 13 lipca o 20.30 Procesja Fatimska ze świecami..

5) 15 sierpnia o 15.00 Msza św. polowa w lesie Borówieckim na Drapałce przy obelisku upamiętniającym zamordowane ofiary stalinizmu. 

6) Przygotowanie rekolekcyjne do odpustu parafialnego Msze św w środę, czwartek i piątek 18,19.20 sierpnia 2021 r o 18.30 - prowadzi O Andrzej Dzida. W piątek 20 sierpnia o 21.00 w Kościele Akatyst ( najstarsza pieśń ku czci Bogurodzicy)- wykonanie z parafianami Zespół Cantores Domini.

7) 21 sierpnia 2021 sobota o 18.00 Odpust parafialny Matki Bożej Królowej Rodzin - 15 lecie Wspólnoty parafialnej - przewodniczy Ks. bp. Damian Bryl. Procesja Jezusa po dywanie kwiatowym, wspólne świętowanie...

8) 29 Dożynki parafialne i Wojewódzkie w Krobii.

9) 3 września I piątek miesiąca spowiedź i Komunia św ( 8.00-9.00. 17.00-20.00)

10) 4 września I sobota miesiąca 8.00- Nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP o 8.45 Msza św., 9.30 - obchód chorych i starszych z Komunią św godz. 14.00 spływ kajakowy im Mateusza Lisa z Czapur do Poznania.

11) 5 września Pielgrzymka do Tulec.

E-OFIARA
W związku z pytaniami, uruchamiamy na stronie parafialnej możliwość złożenia ofiary na konto parafialne zwykłym przelewem lub w systemie PayPal E-OFIARA za pomocą karty płatniczej. Jest to bezpieczna składka z wszelkimi zabezpieczeniami, nad którą czuwa PayPal. Aby ofiarować dobrowolną kwotę, należy skorzystać z poniższego linku i kliknąć *Przekaż wpłatę* następnie wybrać *Zapłać jako gość*. Jestem wdzięczny za każdy gest życzliwości duchowej i materialnej. Bóg zapłać.

 

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Katecheza Dorosłych

Transmisja na żywo
Parafia na Facebooku

Ostatnie Obrazy
Konkurs ON-LINE

W najbliższym czasie

Parafialna Rodzina

Koronka do Miłosierdzia
Przeczytaj

• I Komunia Św.

• Wczesna I Komunia Św.

• Szafarze Komunii Św.

• Chrzest Święty

• Bierzmowanie

• Schola dziecięca

• Caritas Parafialne

• Rada Duszpasterska

• Rada Ekonomiczna

• Modlitwa po Mszy Św.

• Ministranci

• Żywy Różaniec

I Komunia Św.
Bierzmowanie
Caritas Parafialny
Punkt konsultacyjny

Pomoc Psychologiczna

Grupa Wielbienia
Zgraja Matki Bożej

Zbiórka nakrętek