Marzec 29 2024 09:51:41
Nawigacja
Rok Liturgiczny 2023/2024
EDK 2024r.

Liturgia na dziś
Nowenna do MBNP

Spowiedź Święta

Komunia Duchowa

Relikwie Św. Urszuli Ledóchowskiej

Relikwie Św. Maksymiliana Kolbego

Relikwie Bł. Carlo Acutis

Cantores Domini
Prasa Katolicka

• Przewodnik Katolicki

• Mały Przewodnik Katolicki

• Tygodnik Ola i Jaś

• Tygodnik Dominik

• Gość Niedzielny

• KNC-Króluj Nam Chryste

• KAi-Katolicka Agencja Inf.

Wyjazdy Pielgrzymki

Ostatnie artykuły
APEL PRZEWODNICZĄCEG...
Wielki Post 2024
ŻYCZENIA ARCYBISKUPA...
List Pasterski Konfe...
W poszukiwania rodzi...
Fundusz ochrony

Kącik Misyjny

Uroczystość narodzenia Św. Jana Chrzciciela

Sw.Jan24 czerwca kościół obchodzi uroczystość narodzenia Św. Jana Chrzciciela. Święty Jan Chrzciciel jest jednym z najbardziej czczonych świętych. Z wszystkich świętych żyjących w czasach Pana Jezusa jest też najlepiej znany. Pismo św. mówi o nim więcej niż o którymkolwiek innym świętym. Dlatego też i wiedza nasza o nim jest większa niż na przykład o apostołach. Odegrał jednak św. Jan Chrzciciel wyjątkową rolę w dziejach Odkupienia. Był zapowiadany przez proroków jako ten, który przygotuje drogę Panu i do dzisiaj czcimy go przede wszystkim właśnie w tej roli.

Jan Chrzciciel jest uważany za proroka trzech religii: Chrześcijaństwa, Islamu i Mandaeanism-u. On jest zwiastunem i prekursorem Pana Jezusa Chrystusa oraz tworzy połączenie pomiędzy Starym i Nowym Testamentem. On jest uważany za ostatniego z proroków Starego Testamentu i za pierwszego świętego Nowego Testamentu, gdzie jego historia jest opowiedziana. Jan Chrzciciel był prorokiem, który głosił nadejście Pana Jezusa Chrystusa jako Mesjasza.

Jan był synem kapłana Zachariasza i Elżbiety, krewnej Maryi. Jego narodzenie zwiastował ojcu anioł Gabriel, ukazując mu się podczas składania ofiary kadzielnej. Zapowiedział też Zachariaszowi, że dziecko ma otrzymać imię Jan. Już w łonie matki spotkał się pierwszy raz z Jezusem, kiedy to Maryja odwiedziła Elżbietę. Wtedy Elżbieta została napełniona Duchem Świętym, co tradycja tłumaczy, że Jan również został napełniony łaską uświęcającą, a więc uwolniony od grzechu pierworodnego. Z tej przyczyny Kościół – całkiem wyjątkowo – obchodzi uroczystość ku czci świętego nie tylko w dniu śmierci (29 sierpnia), jak to jest przyjęte, ale także w dniu narodzin (24 czerwca).

Urodził się pół roku wcześniej niż Pan Jezus, prawdopodobnie w miasteczku Ain Karim, leżącym 7 km na zachód od Jerozolimy (było to miejsce zamieszkania Zachariasza i Elżbiety; tak też podaje tradycja). Jak podaje Ewangelia, a potwierdza tradycja, Jan wiódł samotne życie pustelnicze. Dziś uważa się, że dorastał i wychowywał się wśród esseńczyków, którzy mieli swoją kolonię w Qumran, na Pustyni Judzkiej, nad brzegiem Morza Martwego

On urodził się w kapłańskiej rodzinie, ale on nie został kapłanem, jak tego oczekiwano. Wszystkie cztery Ewangelie mówią, że Jan przyszedł jako prorok, aby przygotować drogę Panu Jezusowi Chrystusowi. On był synem Zachariasza, kapłana w świątyni w Jerozolimie i Elżbiety, krewnej Maryi Najświętszej, która odwiedziła ją. Pan Jezus Chrystus i Jan Chrzciciel byli spokrewnieni. Ich matki: Maryja Najświętsza i Elżbieta, były kuzynkami.

Jan Chrzciciel urodził się 6 miesięcy wcześniej niż Pan Jezus Chrystus (jako, że Zachariasz pełnił swoje obowiązki w Świątyni, anioł przyniósł mu wiadomość, że Elżbieta urodzi mu dziecko wypełnione Duchem Świętym już w łonie jego matki. Zachariasz wątpił i dlatego został niemy do momentu narodzin Jana Chrzciciela). Trzydzieści lat później, w piętnastym roku Tyberiusza Cezara, odpowiadającym temu, co my nazwalibyśmy 26 A.D., Jan rozpoczął posługę chrzczenia. On był prorokiem i podjął swoją posługę, podobnie jak kapłani, którzy rozpoczynali swoją pracę w wieku 30-tu lat, przywdziewając skórzany pas i tunikę z włosia wielbłąda, żywiąc się chlebem świętojańskim i dzikim miodem i głosząc kazania o potrzebie skruchy dla mieszkańców Jerozolimy. On nawrócił wielu i przygotował ludzi na nadejście Pana Jezusa Chrystusa.  

Jan Chrzciciel znajdował w najdzikszym rejonie rzeki Jordan. Ludzie nadchodzili z każdego zakątka, a szczególnie z Judei i Jerozolimy, aby słuchać kazań Jana oraz zwrócić uwagę na jego wezwanie do skruchy za swoje grzechy i zostać ochrzczonymi. Chrzest pokazuje, że osoba chce, aby jej dawny, grzeszny charakter zaginął i był spalony oraz chce wynieść z wody nowy charakter, przebaczenie swoich grzechów oraz rozpoczęcie nowego życia i pokonywania grzechu. Ludzie, którzy zostali ochrzczeni, lękali się przekazu Jana Chrzciciela. Oni wiedzieli, że czas nadejścia Mesjasza jest bliski, jak to było zapowiedziane w proroctwach. Ludzie pytali go: "Co my powinniśmy robić?" On odpowiadał: "Ten, kto ma dwie suknie, niech jedną da temu, który nie ma; a kto ma żywność niech tak samo czyni."

Siedemset lat przed narodzinami Pana Jezusa, prorok Izajasz opisał jaki będzie Mesjasz ”jak baranek na rzeź prowadzony" jako ofiara, która zabierze nasze grzechy (Księga Izajasza: 53,7). To dlatego, kiedy Jan Chrzciciel zobaczył Pana Jezusa idącego w jego kierunku, on wskazał na Niego i powiedział do swoich uczniów: "Patrzcie, Baranek Boga, który zabiera grzechy świata! On ochrzcił Pana Jezusa Chrystusa w rzece Jordan, po czym odszedł i kazał swoim uczniom iść za Panem Jezusem. Jan Chrzciciel jest inną osobą niż Apostoł Jan, od którego pochodzi Ewangelia zwana Ewangelią Świętego Jana... Mówiąc o Panu Jezusie, Jan Chrzciciel powiedział: "Ja chrzciłem was wodą, ale On będzie was chrzcił Duchem Świętym".

Jan Chrzciciel publicznie upomniał Króla Heroda, za wzięcie żony jego brata Filipa, Herodiady za swoją żonę, więc Herod uwięził go. Herodiada żywiła urazę do Jana za to i bardzo pragnęła go zabić. Herod również chciał go zabić, ale jednocześnie on uważał, że Jan Chrzciciel nie jest zwykłym człowiekiem, że jest święty i ludzie uważali go za proroka, więc on obawiał się go zabić. On także lubił słuchać Jana Chrzciciela, chociaż on został całkiem wytrącony z równowagi, gdy to zrobił.  

Minął prawie rok od momentu uwięzienia Zwiastuna, kiedy Herod obchodząc swoje urodziny, wydał bankiet dla swoich dworzan, urzędników i tysięcy ważnych mężczyzn z Galilei. Salome, córka Herodiady i pasierbica Heroda, także przyszła na bankiet. Ona tańczyła dla Heroda, co sprawiło przyjemność jemu i jego gościom. Taniec tak zachwycił Heroda, że on przyrzekł córce Herodiady, że on da jej wszystko o co poprosi, nawet pół jego królestwa. Salome nie wiedziała o co porosić, więc wyszła i zapytała się swojej matki. Herodiada kazała jej poprosić o głowę Jana Chrzciciela na talerzu. Więc ona wróciła na przyjęcie i zażądała jego głowy. Ta barbarzyńska prośba wstrząsnęła samym tyranem, ale aby nie stracić ludzkiego szacunku, on wyraził zgodę i wysłał żołnierza z jego straży, aby ściął głowę Świętemu w więzieniu. Żołnierz wypełnił rozkaz króla, przyniósł głowę Jana Chrzciciela na talerzu i dał ją Salome, a Salome dała ją jej matce Herodiadzie. Potem uczniowie Jana Chrzciciela pochowali jego ciało i poszli opowiedzieć o wszystkim Panu Jezusowi (Ewangelia Świętego Mateusza 4,3-12; Ewangelia Świętego Marka 6,17-29).

W ten sposób zmarł wielki Zwiastun naszego Zbawiciela, to było mniej więcej dwa lata po podjęciu przez niego publicznej posługi i rok przed śmiercią Tego, którego on zapowiedział.  
Kiedy jego uczniowie usłyszeli o śmierci Jana Chrzciciela, oni przyszli, zabrali jego ciało i złożyli do grobu. Data śmierci Jana Chrzciciela – 29 sierpnia, wyznaczona w kalendarzu liturgicznym może z trudem być uznana za prawdziwą, z powodu braku wiarygodnych dokumentów. Miejsce jego pochówku zostało określone przez starą tradycję jako Sebaste (Samaria). Jego relikwie znajdują się w kościele pod wezwaniem Świętego Sylwestra w Rzymie, we Włoszech oraz w Amiens, we Francji. 

Jezus wystawił Janowi świadectwo, jakiego żaden człowiek z Jego ust nie otrzymał: "Coście wyszli oglądać na pustyni? (...) Proroka zobaczyć? Tak, powiadam wam, nawet więcej niż proroka. On jest tym, o którym napisano: Oto ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby Ci przygotował drogę. Zaprawdę powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela" (Mt 11, 7-11; Łk 7, 24-27).
Jan Chrzciciel jako jedyny wśród świętych Pańskich cieszy się przywilejem, iż obchodzi się jako uroczystość dzień jego narodzin. U wszystkich innych świętych obchodzimy jako święto dzień ich śmierci jako dzień ich narodzin dla nieba. Ponadto w kalendarzu liturgicznym znajduje się także wspomnienie męczeńskiej śmierci św. Jana Chrzciciela, obchodzone 29 sierpnia.
W Janie Chrzcicielu uderza jego świętość, życie pełne ascezy i pokuty, siła charakteru, bezkompromisowość. Był pierwszym świętym czczonym w całym Kościele. Jemu dedykowana jest bazylika rzymska św. Jana na Lateranie, przy której przez prawie 1000 lat mieli swoją siedzibę papieże. Jest patronem Austrii, Francji, Holandii, Malty, Niemiec, Prowansji, Węgier; Akwitanii, Aragonii; archidiecezji warszawskiej i wrocławskiej; Amiens, Awinionu, Bonn, Florencji, Frankfurtu nad Menem, Kolonii, Lipska, Lyonu, Neapolu, Norymbergi, Nysy, Wiednia, Wrocławia; jest patronem wielu zakonów, m. in. joannitów (Kawalerów Maltańskich), mnichów, dziewic, pasterzy i stad, kowali, krawców, kuśnierzy, rymarzy; abstynentów, niezamężnych matek, skazanych na śmierć. Jest orędownikiem podczas gradobicia, w chorobach epilepsji.

W ikonografii św. Jan przedstawiany jest jako dziecko, młodzieniec lub mąż ascetyczny, ubrany w skórę zwierzęcą albo płaszcz z sierści wielbłąda. Jego atrybutami są: Baranek Boży, baranek na ramieniu, na księdze lub u stóp, baranek z kielichem, chłopiec bawiący się z barankiem, głowa na misie, krzyż. W tradycji wschodniej, zwłaszcza w ikonach, ukazywany jest jako zwiastun ze skrzydłami.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Transmisja na żywo
Parafia na Facebooku

Ostatnie Obrazy
Katecheza Dorosłych

Grupy Duszpasterskie

• Katecheza dla dorosłych

• Krąg biblijny

• Poranek z Ewangelią

• Szafarze Komunii Św.

• Rada Duszpasterska

• Rada Ekonomiczna

• Ministranci

• Żywy Różaniec

• Domowy Kościół

• Schola dziecięca

• Caritas Parafialne

W najbliższym czasie

Sakramenty Św.

• Chrzest Święty

• I Komunia Św.

• Bierzmowanie

• Małżeństwo

• Pojednanie

• Namaszczenie

• Modlitwa po Mszy Św.

Parafialna Rodzina

Koronka do Miłosierdzia
I Komunia Św.
Bierzmowanie
Caritas Parafialny
Punkt konsultacyjny

Pomoc Psychologiczna

Pomoc Społeczna

Grupa Wielbienia
Zgraja Matki Bożej